TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA – LUBELSKI PIKNIK EDUKACYJNY
W ramach Tygodnia dla Bezpieczeństwa nasi uczniowie pod opieką Pani Wicedyrektor Lidii Jurkiewicz oraz nauczycieli SOSW w Krasnymstawie wzięli aktywny udział w Lubelskim Pikniku Edukacyjnym pod hasłem „Ćwiczymy pierwszą pomoc!” organizowanym w Starostwie Powiatowym w Krasnymstawie.
To wyjątkowe wydarzenie łączyło edukację, bezpieczeństwo i integrację z mieszkańcami miasta.
Pod okiem profesjonalistów mogli zdobyć praktyczne umiejętności, które w sytuacji zagrożenia życia mogą okazać się bezcenne: ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach, poznawali zasady obsługi automatycznego defibrylatora AED, uczyli się postępowania przy zadławieniach i krwotokach oraz prawidłowego układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Policjanci prezentowali radiowozy, motocykle służbowe oraz wyposażenie wykorzystywane podczas codziennej służby. Uczniowie otrzymali także materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznych zachowań podczas wakacji.
Wiele radości przyniosło poznawanie sprzętu Straży pożarnej: przejażdżki kładem, zrzucanie pachołków za pomocą sprzętu gaśniczego.
Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zaprezentowali samochody pożarnicze i sprzęt ratowniczy, wykorzystywany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Duże zainteresowanie wzbudzały pokazy specjalistycznego wyposażenia oraz rozmowy z funkcjonariuszami i druhami.
W strefie zdrowia skorzystaliśmy z pomiaru ciśnienia tętniczego, saturacji i tętna oraz uzyskaliśmy informacje dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Mieliśmy też okazję posilić się tradycyjną grochówką przygotowaną przez druhów z OSP Krupe.
materiały do publikacji: Beata Sienkiewicz-Goławska
