PROJEKT EDUKACYJNY ,,TRZYMAJ FORMĘ”
ZACZYNAMY XIV EDYCJĘ !!!!!
Nasz pierwszy krok – Obliczamy wskaźnik BMI!!!
W naszych badaniach uczestniczyło 17 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Przysposabiającej do Pracy. W obliczaniu pomagali Nam pani Magda, pan Paweł i pan Arek. Dziękujemy!!!
Czym jest wskaźnik BMI?
BMI (Body Mass Index), nazywany inaczej wskaźnikiem Queteleta, wykorzystywany jest do oszacowania, czy waga ciała jest prawidłowa. Beligijski statystyk Adolf Queteleta opracował indeks masy ciała w 1832 roku. Wówczas zaobserwował on, że masa ciała rośnie w zależności od wzrostu danej osoby. Wskaźnik BMI to narzędzie, które pozwala zorientować się, czy nasza dieta oraz styl życia są właściwe, a także czy powinniśmy udać się do specjalisty z prośbą o pomoc. To również najszybsza droga do pierwszej diagnozy lekarskiej – kontrola indeksu BMI służy monitorowaniu stanu zdrowia naszego organizmu.Wskaźnik BMI jest nieskomplikowanym wzorem matematycznym, który pozwala określić zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, w oparciu o proporcję masy ciała (kg) do wzrostu (w metrach). BMI dla dzieci i młodzieży zostało zmodyfikowane i naniesione na siatki centylowe, odpowiednio dla dziewczynek i chłopców. Szybki sposób na sprawdzenie, czy twoja masa ciała jest prawidłowa, Zastanawiasz się jak obliczyć BMI? Najprostszym sposobem na sprawdzenie wskaźnika prawidłowej masy ciała jest kalkulator BMI. Wystarczy w pustych polach oznaczyć płeć oraz podać aktualną wagę i wzrost. Po odczytaniu wyniku z kalkulatora BMI należy porównać go z przyjętymi normami. Rezultat stanowi dla nas informację orientacyjną i nie pozwala na analizę ogólnego stanu zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać również o innych wskaźnikach dietetycznych, chorobach przewlekłych, zapotrzebowaniu organizmu na kalorie i składniki odżywcze, a także czynnikach takich jak wiek i płeć.
Regularne sprawdzanie stanu wskaźnika jest przydatne, jeśli chcemy utrzymać idealną wagę. Obliczanie BMI pomaga uniknąć ryzyka otyłości, a także różnych chorób związanych z nadwagą lub niedowagą.
Jak obliczyć BMI?
Obliczanie BMI opiera się na wzięciu pod uwagę trzech kluczowych informacji, których znajomość nie wymaga wykonywania żadnych badań lekarskich. W celu sprawdzenia, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, musi uwzględnić wagę, wzrost oraz płeć. Wynik w kalkulatorze BMI otrzymywany jest poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach. Uwzględnia się również, czy indeks oblicza kobieta, czy mężczyzna. Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ z przyczyn biologicznych prawidłowa zawartość tłuszczu u kobiet jest wyższa niż u mężczyzn. Towarzyszy temu jednocześnie mniejsza ilość mięśni niż u mężczyzn.
Obie płcie o zbliżonym wzroście będą miały podobny wskaźnik BMI, jednak z dużym prawdopodobieństwem poziom tkanki tłuszczowej u kobiety będzie wyższy niż u mężczyzny. Należy pamiętać, że ryzyko chorób zwiększa zawartość tkanki tłuszczowej, a nie sama masa ciała. Oprócz tego ważną rolę odgrywa rozmieszczenie tej tkanki tłuszczowej. Bardzo niebezpieczne jest otłuszczenie narządów wewnętrznych. Określenie rozłożenia tłuszczu w organizmie wymaga posłużenia się innym wskaźnikiem (WHR), którego wyliczenie nie jest jednak tak proste ani możliwe w warunkach domowych.
Wzór BMI
Wskaźnik BMI podaje się w kilogramach na metr kwadratowy (np. BMI 23 kg/m² jest wartością prawidłową).
Wskaźnik BMI
Licznik BMI podaje wynik według podstawowej lub poszerzonej klasyfikacji dla osób dorosłych. Ta pierwsza wyróżnia cztery różne oceny wagi, natomiast rozszerzona wyróżnia również trzy stopnie niedowagi i trzy stopnie otyłości:
- niedowagę (<8,5) – niedowaga (poniżej 18,5), wychudzenie (poniżej 17), wygłodzenie (poniżej 16),
- wartość prawidłową (18,5-24,9),
- nadwagę (25-29,9),
- otyłość (≥30) – otyłość I stopnia (do 34,9), otyłość II stopnia (do 39,9), otyłość III stopnia (powyżej 40).
info i foto
A. Mazurek